Top seed Yugraj in next round

November 3, 2019, Chandigarh

Lawn TennisTennis

Reference: https://www.tribuneindia.com/news/chandigarh/top-seed-yugraj-in-next-round/855724.html

Top seed Yugraj Singh outplayed Aryan Aggarwal in straight sets 6-1 6-0 to qualify for the second round of the boys’ U-16 category on the opening day of the CLTA-AITA Super Series Tennis Tournament (U-16 and U-18 ), at the Sector 10 CLTA Complex today.

Second seed Chahal Singh ousted Aditya Bhatnagar 6-0 6-0, while third seed Gaurav Kumar outplayed Mehul Gautam 6-4 6-3. Fourth seed Yuvraj Bhardwaj faced some resistance before registering a 6-1 6-7(3) 6-4 win over Rattan Kabir. Avish Verma defeated Aarya Vaibhav Nigam 6-1 6-0, while Arnav Bishnoi ousted Tarun Sharma and Damanpreet Singh outplayed Angad Rangi by identical scores of 6-2 6-2.

Gurmanat Kaur Sandhu also moved ahead in the girls’ U-16 category by defeating Rithika Parivelan 6-2 6-0. Bhumi Kakkar blanked Shriya Harpal Singh 6-4 6-0, while Rubani Kaur Sidhu struggled hard to defeat Anandita Sharma 6-3 3-6 6-3.

Meanwhile, in the boys’ U-18 category, Samarbir Singh Sidhu blanked Abhay Doga 9-5. Dhananjay Singh also won an easy tie against Sarthak Arora 9-7, while Moksh Puri outplayed Yashsvi Hooda 9-6.

Lakshya Gupta recorded a 9-2 win over Arnav Harsh 9-2, while fifth seed Punjab’s Sukhpreet Singh Jhoje managed to edge past Ajay Singh 9-8(3).

Khush Sharma played calmly to record a 9-6 win over Naresh Badgujar, while Pranav Mehta defeated Satyajeet 9-7. Sixth seed Tejas Kartikey held his nerves to defeat Preet Paul Sindh Sidhu 9-8(2), while seventh seed Gurnoor Kular Singh blanked Harmanjot Singh 9-6 to make his way into the second qualifying round.

Ajbani Dahiya moved into the next round by defeating Manjot Preet Singh 9-2, while eighth seed Krishang Raghuvanshi registered a 9-5 win over Raghav Singh. In the last tie, Sarabjot Singh defeated Sukhambir Singh Walia 9-3.

In the girls’ U-18 category, Vanshita Malhotra outplayed Sanya Chadha 6-1 6-1. Harnoor Kaur Sidhu also won her match against Kuhoo Atrey 7-6(2) 6-0, while SR Anaya thrashed Jeshna 6-0 6-0.

Konika Singh Dhull defeated Vishita Ranbir Kumar 6-1 6-3. The boys’ U-18 final qualifying matches will be played on Sunday.

Results (qualifying round)
/strong>
Boys’ U-18
Samarbir Singh Sidhu bt Abhay Doga 9-5, Dhananjay Singh bt Sarthak Arora 9-7, Moksh Puri bt Yashsvi Hooda 9-6, Lakshya Gupta bt Arnav Harsh 9-2, Sukhpreet Singh Jhoje bt Ajay Singh 9-8(3), Khush Sharma bt Naresh Badgujar 9-6, Tejas Kartikey [6] bt Preet Paul Sindh Sidhu 9-8(2), Pranav Mehta bt Satyajeet 9-7, Gurnoor Kular Singh bt Harmanjot Singh 9-6, Ajbani Dahiya bt Manjot Preet Singh 9-2, Krishang Raghuvanshi bt Raghav Singh 9-5, Sarabjot Singh bt Sukhambir Singh Walia 9-3

Boys’ U-16
Yugraj Singh bt Aryan Aggarwal 6-1 6-0, Chahal Singh bt Aditya Bhatnagar 6-0 6-0, Gaurav Kumar bt Mehul Gautam 6-4 6-3, Yuvraj Bhardwaj bt Rattan Kabir 6-1 6-7(3) 6-4, Avish Verma bt Aarya Vaibhav Nigam 6-1 6-0, Arnav Bishnoi bt Tarun Sharma 6-2 6-2, Damanpreet Singh bt Angad Rangi 6-2 6-2

Girls’ U-18
Vanshita Malhotra bt Sanya Chadha 6-1 6-1, Harnoor Kaur Sidhu bt Kuhoo Atrey 7-6(2) 6-0, SR Anaya bt Jeshna 6-0 6-0, Konika Singh Dhull bt Vishita Ranbir Kumar 6-1 6-3

Girls’ U-16
Gurmanat Kaur Sandhu bt Rithika Parivelan 6-2 6-0, Bhumi Kakkar bt Shriya Harpal Singh 6-4 6-0, Rubani Kaur Sidhu bt Anandita Sharma 6-3 3-6 6-3

Related Post

Leave a Reply